19.03.2014

 Narciarze, a także cała Polska mogła podziwiać umiejętności, w niesieniu pierwszej pomocy, ratowników górniczych z  TAURON Wydobycie.

Ratownicy zaprezentowali swoje umiejętności na stokach narciarskich (15. lutego na stoku Złoty Groń w Istebnej oraz16. lutego w  Białce  Tatrzańskiej na  stoku  Bania) podczas akcji zimowych PROJEKTU ZIMA z TVN oraz Bezpiecznej Zimy z GOPR.

Ratownicy  Jaworzna i Libiąża, na stokach narciarskich  pokazywali jak należy udzielać pierwszej pomocy. Zaprezentowali  reanimację krążeniowo- oddechową , pokazali  jak udzielać pierwszej pomocy  przy podejrzeniu urazu kręgosłupa. 

O akcjach  TAURONA 

Akcja zimowa pn. „Bezpieczna zima”, której partnerem jest TAURON, prowadzona jest podczas ferii zimowych w siedmiu największych i najpopularniejszych ośrodkach tj.: Jaworzyna Krynicka, Czarna Góra, Kluszkowce, Bania Białka Tatrzańska, Istebna, Zieleniec oraz Ustrzyki Dolne.

Celem akcji jest edukacja narciarzy i turystów oraz promowanie odpowiedzialnego zachowania zimą na stokach. Podczas pokazów ratownicy GOPR m.in. uświadamiają narciarzom i snowboardzistom konsekwencje nieodpowiedniego zachowania oraz braku kasków, niedopięcia butów lub niewyregulowania wiązań oraz uczą udzielenia pierwszej pomocy. W konkursach do wygrania są kaski narciarskie. 

PROJEKT ZIMAobejmuje  siedem weekendów atrakcji na stokach narciarskich polski południowej. Jego celem jest popularyzacja narciarstwa i aktywnego spędzania czasu zimą. Profesjonalni trenerzy narciarstwa alpejskiego, szkolący na co dzień zawodników projektu TAURON BACHLEDA SKI,  instruowali jak bezpiecznie szosować na stoku i przestrzegać narciarskiego savoir –vivreu.

Każdego dnia zimowe miasteczko PROJEKTU ZIMA I TAURONA odwiedzało blisko 4000 osób. W miasteczku można było wystartować w slalomie narciarskim, wygrać cenne nagrody w zimowych dyscyplinach sportowych i sprawdzić swoją wiedzę o energii elektrycznej.

Goście MIASTECZKA TAURONA byli obecni na trzech antenach telewizyjnych – TVN, TVN 24 i TVN Meteo.

Więcej: http://projektzima.tvn.pl/

O ratownikach:

Członkowie drużyny ratowniczej z TAURON Wydobycie mogą od lat poszczycić się wieloma sukcesami w kraju  i na świecie. W roku 2013 zostały rozegrane w Jaworznie  Mistrzostwa Polski .

Ratownicy  z Jaworzna i Libiąża zdobyli:

 I miejsce w akcji ratowniczej, oraz

II miejsce w kategorii kontroli aparatu W-70.

Zawody są każdorazowo sprawdzianem przygotowania ratowników do akcji, pod względem wiedzy, wydolności oraz szybkości wykonywania poszczególnych konkurencji.

Zawody bardzo często odbywają się w trudnych warunkach, odzwierciedlających prawdziwe i naturalne warunki prowadzenia akcji ratowniczej, gdzie wysokość wyrobisk – podobnie jak jaskiń, szczelin -  często wynosi nie więcej niż 1,2m.    

Do sukcesów sprawności ratowniczych należy zaliczyć również indywidualne i drużynowe medale  w spartakiadach i zawodach. Ratownicy biorący w nich udział dążą do poprawy sprawności,   kondycji, współpracy, oraz integracji zespołu.

Ratownicy zdobyli:

  • dwukrotne wicemistrzostwo Polski w futsalu w latach 2011-2012,
  • dwukrotne mistrzostwo Polski w  wędkarstwie w latach 2012-2013,
  • dwukrotne mistrzostwo w okręgowych mistrzostwach ratowników drogowych w latach 2009-2010 oraz inne sukcesy.

Obecnie drużyna ratownicza TAURON Wydobycie S.A.  liczy:    

  • w ZG Janina 169 członków drużyny ratowniczej, 151 ratowników, 33 zastępowych oraz 34 mechaników
  • W ZG Sobieski 189 członków drużyny ratowniczej, 173 ratowników, 44 zastępowych, 26 mechaników.

Ratownictwo górniczeto dział ratownictwa zajmujący się udzielaniem pomocy górnikom w kopalniach w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu pracy, zdrowia i życia ludzi, przywracaniem bezpiecznych warunków pracy po zaistnieniu zdarzeń temu zagrażających oraz zajmujący się działalnością prewencyjną i szkoleniową w kopalniach. Ratownicy górniczy biorą udział również w akcjach ratunkowych na powierzchni w czasie klęsk żywiołowych (np. trzęsień ziemi).

Grafiki
Ustawienia plików cookies