28.05.2015

 

 Podczas  aukcji internetowych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2015r. licytowano  zjazdy na dół w  Zakładach  Górniczych TAURON Wydobycie.


23 kwietnia  br.zwycięzcy aukcji,na co dzień zajmujący się finansami i informatyką,  przeszli obowiązkowe szkolenie w zakresie zagrożeń występujących w wyrobiskach podziemnych oraz stosowania wymaganego sprzętu ucieczkowego. Zostali wyposażeni w ubrania robocze, kask, rękawice oraz okulary ochronne. Na markowni pobrali identyfikator, a następnie lampę górniczą oraz aparat ucieczkowy. Rozpoczęło się  zwiedzanie ZG Sobieski w Jaworznie.
Pierwsze emocje zaczęły się jeszcze przed samym zjazdem na dół tuż przy nadszybiu. Goście spotkali powracających ze zmiany zmęczonych górników, do tej pory nie potrafili sobie wyobrazić, co ich może spotkać pod ziemią. Dotychczasowe wyobrażenia oraz wiedza o górnictwie, jak sami przyznali przed zjazdem ograniczały się do turystycznej wizyty w Kopalni Soli Wieliczka.  Pracownicy ZG Sobieski zadbali o bezpieczeństwo  gości oraz w sposób fachowy i wyczerpujący odpowiadali na szczegółowe pytania. Zjazd szybem do poziomu 500 metrów był początkiem wrażeń i przeżyć.  Trzeba było pieszo pokonać trasę, która prowadziła z kolejki podwieszanej na przodek. Po przybyciu na miejsce zaskoczeni temperaturą, wilgotnością oraz zapyleniem na własne oczy mogli zobaczyć kompleks ścianowy – kombajn, obudowy hydrauliczne, a także poznać charakter pracy górników. Mieli także okazję zobaczyć jak wydobywany jest węgiel i jak odbywa się jego transport na powierzchnię. Oprowadzający  urozmaicali trasę powrotną opowieściami związanymi z wieloletnią pracą pod ziemią. Goście nie kryli ogromnego zadowolenia i satysfakcji z wycieczki, podkreślając że zostali przyjęci bardzo gościnnie oraz czuli się bezpiecznie zaś czas jaki spędzili pod ziemią pozostanie im na długo w pamięci.
 

Ustawienia plików cookies